OTÁZKY A ODPOVĚDI

Jistě máte v hlavě spousty otázek. Pokusíme se na ty základní odpovědět. Rádi Vám vše ale vysvětlíme osobně.

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Co je fotovoltaická elektrárna?

Fotovoltaická elektrárna je několik málo či více solárních modulů, jistících prvků a střídače (popř. střídačů), nosných prvků panelů a jiných instalačních materiálů (kabely atd.), Princip je jednoduchý. Energie vyrobena díky dopadu slunečních paprsků na panely se díky střídači přemění na střídavé veličiny a distribuována do domácí elektrické sítě, nebo je rozdělena do tepelného čerpadla a nabíjení baterií (Hybridní systém)

Co vše pro mě zařídíte?

Naprosto vše. Navržení systému, projektovou dokumentaci, vyřízení dotace, montáž a zprovoznění elektrárny.

Jaký je optimální výkon FVE pro náš dům?

Jednoduchá odpověď. Čím vyšší, tím lepší. Záleží na tom, kolik máte roční spotřebu elektřiny, jakou plochu máte pro umístění panelů nebo kolik chcete do systému investovat. Vše zkonzultujeme na první schůze a poté navrhneme ideální řešení. Max. výkon pro rodinné domy bez nutnosti držení licence na výrobu elektrické energie je 10 kWp.

JAKÉ JSOU DRUHY ELEKTRÁREN

Systémy jsou v zásadě tři:

Ostrovní systém (bez připojení na elektrorozvodnou síť) – tzv. Grid-Off

Tento systém se zřizuje především tam, kde není elektrická přípojka (karavan, chata na samotě apod.)

Systém s připojením na síť (Grid-On)

Tento systém napájí domácnost přímo do rozvodu elektrické sítě ale funguje bohužel jen tehdy, dopadá li sluneční svit na solární panely.

Hybridní systém (s bateriemi)

Tento systém využívá získanou elektřinu k běžné domácí spotřebě. Rozdíl je však v tom, že přebytek elektřiny akumuluje do bateriového úložiště a do ohřevu TUV. Uloženou energii z baterií využíváte ke spotřebě domácnosti večer nebo při výpadku elektřiny.

ZÍSKÁNÍ DOTACE

Jak velkou dotaci mohu získat?

Záleží na typu systému. Při pořízení plného systému s maximálním výkonem pro pokrytí vaší spotřeby můžete získat dotaci až 301 500 Kč (až 50% nákladů na pořízení. Pro Moravskoslezský, Ústecký a Karlovarský kraj je dotace až 60%!).

Co když nezískám dotaci? Budu něco platit?

K tomu dochází jen zřídka. Pokud by nastal nějaký závažný problém a vy jste nezískali dotaci, nic neplatíte a smlouva se anuluje. Tím máte 100% jistotu, že vše dopadne dobře. Toto mnoho jiných společností nenabízí!

STAVBA ELEKTRÁRNY

Jak velkou plochu pro FV panely potřebuji?

Na 1 kWp potřebjete cca. 5m2. Pokud budete mít tedy systém např. 6 kWp, budete potřebovat 30m2 plochy pro umístění. U 10 kWp pak 50m2. Nelamte si hlavu, vše si sami zjistíme.

Potřebuji stavební povolení?

Stavební povolení nepotřebujete. Všechny náležitosti vyřídíme za vás, o nic se nestaráte.

Kam mohu elektrárnu umístit?

Panely se mohou umístit na střechu domu, garáže, zahradu či jiné stavby na pozemku s dostatečnou plochou. Co se střech týče, je třeba ověřit nosnost střechy a také orientace (optimalně jihovýchod až jihozápad). Také by němělo slunečnímu svitu nic bránit, např. stín stromů či okolních budov. Technologie FVE se zpravidla umisťuje do technické místnosti, garáže a pod.

ŽIVOTNOST A ÚDRŽBA

Jaká je životnost fotovoltaických panelů?

Naše panely mají maximální životnost. Garantujeme i po 25 letech 87% výkonu – tzv. degradace. Ostatní společnosti nabízejí panely, které po 25 letech mají mnohem menší výkon. Naše panely získali navíc certifikaci XXX, která garantuje nejen výkon, ale i záruku, která platí přímo u výrobce. O svou záruku tak nepřijdete ani když už naše firma nebude existovat.

Poškození přírodními vlivy

Díky kvalitnímu zpracování našich fotovoltaických panelů by měly vydržet kroupy o průměru až 4 cm. Panely jsou zasazeny v kvalitním duralovém rámu a fotovoltaické články jsou kryty sklem o síle 4 mm. K odolnosti také přispívá i fakt, že jsou panely osazeny zešikma tím se síla dopadající kroupy značně rozloží. Nicméně i přesto doporučujeme FVE pojistit.

Údržba a čištění

Systém není zapotřebí nikterak ladit či přenastavovat. Vše zařídíme při prvním spuštění. Jednou za čas je však potřeba očistit solární panely (zejména v oblastech s vysokým výskytem pilu, ptactva apod.)

Chci fotovoltaiku ale nic o tom nevím

Od toho jsme tu my. Ozvěte se nám, sjednáme schůzku přímo u vás a vše podrobně vysvětlíme.
Schůzka je nezávazná a zdarma.